Artistul britanic Alys Tomlinson a fost desemnat câștigător general la 2022-2023 Sony World Photography Awards

Artistul britanic Alys Tomlinson a fost desemnat câștigător general la Sony World Photography Awards din acest an.

Într-o ceremonie desfășurată la hotelul London Hilton de pe Park Lane, artista a câștigat premiul cel mai mare pentru seria ei Ex-Voto. Juriul i-a lăudat serialul pentru „frumoasa sa producție, excelența tehnică și ilustrarea sensibilă a pelerinajului ca o călătorie de descoperire și sacrificiu către o putere mai mare”.

Tomlinson a fost selectat din zece câștigători ai categoriei, plecând cu un premiu de 25.000 de dolari pe lângă echipamentul de imagine digitală Sony care a fost acordat fiecăruia dintre cei zece câștigători.

Tomlinson a spus: „Sunt foarte surprins că am câștigat, există atât de multă fotografie uimitoare în acest concurs. Acesta este un impuls uriaș atât personal, cât și profesional. Este un proiect în care am investit atât de mult, așa că această recunoaștere face ca totul să merite ”.

Printre câștigătorii categoriei s-au numărat fotograful de muzică și portret Tom Oldham, care a câștigat premiul pentru portretizare profesională cu seria sa The Last of the Crooners, precum și Edgar Martins, cu sediul în Marea Britanie, care a câștigat categoria Still Life profesională pe lângă câștigarea locului 2 în categoria Arhitectură profesională. Lista completă a câștigătorilor este mai jos.

• Arhitectură: Gianmaria Gava, italiană cu Clădiri / Al doilea Edgar Martins, portughez / al treilea Corentin Fohlen, francez
  • Probleme contemporane: Fredrik Lerneryd, suedez cu Balet Slum / A doua Margaret Mitchell, britanică / a treia Alfio Tommasini, elvețiană
  • Creativ: Florian Ruiz, francez cu Contaminarea albă / A doua Patricia Kühfuss, germană / a treia Eduardo Castaldo, italiană
  • Actualitate și știri: Mohd Samsul Mohd Said, Malaezia cu Viața în tabăra de refugiați / Al doilea Luis Henry Agudelo Cano, columbian / al treilea Rasmus Flindt Pedersen, danez
  • Descoperire: Alys Tomlinson, britanic cu Ex-Voto / Al doilea Antonio Gibotta, italian / al treilea Maria Petrenko, ucrainean
  • Peisaj: Luca Locatelli, italian cu Aur alb / Al doilea Rohan Reilly, irlandez / al treilea Tomasz Padlo, polonez
  • Natural World & Wildlife: Roselena Ramistella, italiană cu Deep Land / Al doilea Mitch Dobrowner, american / al treilea Wiebke Haas, german
  • Portret: Tom Oldham, britanic cu The Last of the Crooners / 2 Anush Babajanyan, armean / 3 Andrew Quilty, australian
  • Sport: Balazs Gardi, maghiar cu Buzkashi / Al doilea Behnam Sahvi, iranian / al treilea Matteo Armellini, italian
  • Natura mortă: Edgar Martins, portughez cu Siloqui și soliloqui pe moarte, viață și alte interludii / Locul 2 Tristan Spinski, american / locul 3 Werner Anderson, norvegian

Între timp, legendarul fotograf german Candida Höfer a primit premiul pentru contribuție remarcabilă la fotografie.

Prestigioasa competiție, care se află acum la al 11-lea an, a înregistrat 320.000 de depuneri de fotografi din peste 200 de țări și teritorii. Concursul de anul viitor se va deschide pentru participări la 1 iunie 2022-2023.

Imaginile câștigătoare ale competiției sunt acum expuse la Somerset House, Londra, într-o expoziție care se desfășoară până la 6 mai 2022-2023. Accesați site-ul oficial pentru mai multe informații.

Câștigătorul marelui premiu de 120.000 de dolari a fost anunțat pentru concursul foto HIPA 2022-2023